جستجو کردن
Close this search box.

نحوه قراردادن آباژور در دکوراسیون داخلی

آخرین مقالات

آباژورها از جمله لوازم روشنایی دکوراتیو در دکوراسیون داخلی به حساب میان که علاوه بر روشنایی، نقش موثری در زیبایی فضاها دارند.


انتخاب آباژور ها براساس رنگ

با توجه به اینکه آباژور در چه فضایی قرار میگیره مانند اتاق نشیمن، اتاق خواب، ورودی و هر فضای دیگه ای، سبک و مدل اون متفاوته. شما بر اساس رنگ دکوراسیون داخلی میتونین رنگی مکمل یا کاملا متضاد رو برای آباژور انتخاب کنید. اگه تمایل دارین که آباژور یه نقطه ی کانونی و اصلی در فضای شما باشه باید از رنگ های پر جنب و جوش و شاد استفاده کنین تا کاملا برجسته و نمایان باشه.


هماهنگی بین آباژور و میز


میزی که قرار است زیر اباژور قرار دهید باید از نظر شکلی با آباژور هماهنگ باشد به این صورت که اگر کلاهک آباژورتان گرد است میز هم باید گرد باشد و اگر کلاهک آباژور مستطیلی است بهتر است میزتان هم مستطیلی باشد.


ارتفاع مناسب آباژور


اندازه مناسب آباژور آن است که دو سوم ارتفاع پایه اش باشد اینطوری آباژور نه خیلی بلند است و نه خیلی کوتاه.


اندازه کلاهک و پایه آباژور


برای کلاهک و پایه آباژور اندازه استاندارد خاصی وجود نداد زیرا این وسلیه تزیینی در اندازه های مختلف وجود دارد اما اصولا اندازه کلاهک باید بزرگتر از پایه آباژور باشد.

سبک آباژور


انتخاب اینکه آباژورتان چه سبکی باشد مدرن باشد یا کلاسیک بستگی به سبک دکوراسیون منزل تان دارد اگر دکوراسیون منزل تان مدرن است باید آباژور مدرن انتخاب کنید و برعکس.


جایگاه آباژور


میزی که آباژور روی آن قرار میگیرد نباید کوچک باشد طوری که لبه های آباژور از آن بیرون بزند زیرا در این صورت هنگام رفت و آمد امکان دارد دست یا لباس تان به آن گیر کند و بیوفتد.


نورپردازی مدرن با آباژورهای آرک و قوس دار


به دلیل شکل خاص و قوس مانند این آباژور میتوان برای داشتن یه طرح ویژه و خاص در دکوراسیون داخلی از اون استفاده کرد. آباژور آرک با پایه ی بلند و منحنی شکل در کنار مبلمان قرار میگیره و علاوه بر جنبه ی تزیینی و دکوراتیو، برای روشنایی میز جلومبلی یا میز عسلی کاربرد داره. پایین بودن سر این آباژور باعث میشه تا نور به خوبی به سمت پایین پخش بشه و در نورپردازی فضاها نقش موثری رو ایفا کنه.

مخروطی یا استوانه‌ای


در صورتی که مبلمان خانه شما مدرن است بهتر است از آباژورهایی با سبک مدرن استفاده کنید و در صورتی که فضای خانه شما و دکوراسیون آن سنتی است از آباژورهای مخروطی و پارچه‌ای استفاده کنید. بهترین انتخاب برای خانه‌های مدرن که طراحی مبلمان و اثاثیه در آن به‌صورت مدرن صورت گرفته، این است که از آباژورهای استوانه‌ای و بلند استفاده کنید. می‌توانید با کمک یک تا 2 آباژور بلند به فضای نشیمن و ناهارخوری خود جلوه ببخشید. اما در صورتی که دکوراسیون سنتی دارید از آباژورهای رومیزی استفاده کنید که برای تهیه آن از چوب استفاده شده است.


آباژور مشکی سفید


برای اینکه یک دکوراسیون مدرن را تجربه کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم از آباژورهای مشکی سفید بهره ببرید. به‌ راحتی می‌توانید این آباژور را در هر دکوراسیونی مورد استفاده قرار دهید. همان‌ طور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، از این آباژور ایستاده کنار مبلی برای سرویس راحتی طوسی استفاده‌ شده است. نورپردازی به شکلی است که زیبایی تابلو در محیط بسیار مشهود شده است.


نور غیرمستقیم بهتر است

 

برای اتاق خواب بهتر است از آباژوری استفاده کنید که ارتفاع مناسبی داشته باشد. به این معنا که در صورتی که روی تخت می‌نشینید یا روی آن استراحت می‌کنید، نور آن به‌صورت مستقیم به چشم شما نرسد و موجب آسیب رسیدن به چشمان‌تان و احیانا پریدن خواب شما نشود. گزینه مناسب برای انتخاب آباژور اتاق خواب آباژورهای رومیزی است که روی پاتختی شما جای بگیرد. این آباژورها را متناسب با فضا و ترجیحا در رنگ‌های نه‌چندان روشن به رنگ‌های کرم، شکلاتی یا شیری انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید