جستجو کردن
Close this search box.

چرا همه‌ی خانه‌ها به آباژور نیاز دارند؟

آخرین مقالات
بدون وجود آباژور، نوری که از یک لامپ لخت ساطع می‌شود به هر جهت می‌تابد و ممکن است چشم را آزار دهد. نگاه کردن مستقیم به نور لامپ می‌تواند به چشم آسیب نیز برساند. گاهی از لامپ‌های لخت در فضاهایی که نیازمند شدت نور بالا هستند استفاده‌ می‌شود. این‌ها معمولا فضاهایی هستند که افراد مدت زمان کم‌تری را در آن‌ها می‌گذرانند؛ مثل داخل کمد‌ها و یا راه‌ پله‌ها.
برای اینکه بتوان نور را متمرکز کرد از آباژور استفاده می‌کنیم. تصور کنید که در سالن‌نشیمن قصد خواندن کتابی را دارید؛ یک آباژور ایستاده به شما کمک می‌کند که بهره‌ی بیشتری از نور لامپ ببرید. چرا که به شما امکان تنظیم نور در جهت مطلوب و مسدود کردن آن در جایی که نیاز نیست را می‌دهد. همچنین بازتاب نور به سقف و دیوارها فضای جذابی‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین هنگامی که از یک آباژور رومیزی استفاده می‌کنید، بازتاب نور در فضای اتاق بسیار کم‌تر است و تمرکز آن بر فضای مورد نیاز شما قرار می‌گیرد. بدین ترتیب، مخصوصا در اتاق‌های تاریک، چشم افرادی که در دایره‌ی نور قرار نگرفته‌اند مصون می‌ماند و شما بیشترین استفاده را از نور چراغ خواهید برد. به‌جز این موارد، آباژورها می‌توانند برای خانه‌ی شما نقش دکور و تزیین نیز داشته باشند.

انواع آباژورها و کاربردشان 

 
آباژورها در اندازه، شکل و جنس با یک‌دیگر متفاوت هستند. آن‌ها متشکل از یک سرپوش، یک فیتر‌ ( مکانیزمی که لامپ را به آباژور وصل می‌کند) و یک پایه هستند. سرپوش بیشترین تأثیر را در ظاهر یک آباژو دارد. سرپوش‌های متداول امروزه با نام‌هایی مثل امپراطوری، درام و ناقوسی شناخته می‌شوند. به‌جز این‌ها آباژورهای مدرن در اشکالی مثل مربع، مستطیل و یا بیضی نیز ساخته می‌شوند. هر یک از این اشکال را می‌توان در جنس‌های متفاوتی نیز تهیه کرد. آباژورها از موادی مثل پوست، پلاستیک، شیشه، فلز، کاغذ و پارچه‌هایی مانند ابریشم، کتان و لینن ساخته می‌شوند. آباژورهایی که از جنس پوست هستند در فضا ایجاد احساس تمیزی می‌کنند. آن‌ها بین طراحان دکوراسیون مدرن محبوبیت فراوانی دارند و با رنگ‌های تیره در فضاهای مینیمال مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین آباژورهای کتانی و یا ابریشمی به فضا حس و حالی قدیمی و نوستالژیک می‌بخشند و انتخاب خوبی برای سالن‌های کلاسیک‌تر هستند. امروزه می‌توان آباژورها را در شکل و شمایل نمادین‌تری نیز یافت. به‌طور مثال آباژورهایی که شبیه به پروژکتور هستند و یا به شکل پنکه‌هایی که درونشان می‌توان از چندین لامپ استفاده کرد.
نوع لامپ، شکل، جنس و طرح آباژوری که انتخاب می‌کنید، مشخص کننده‌ی تأثیری‌ست که می‌خواهید در یک فضا ایجاد کنید. نور، پس‌زمینه‌ی تقریبا تمام اتاق‌های خانه‌است؛ آشپزخانه، اتاق‌خواب، سالن‌پذیرایی، ناهارخوری و غیره. هنگام خرید آباژور باید توجه کنید که به‌دنبال چه کاربردی هستید. بعضی‌ از آباژورها نور را طوری متمرکز می‌کنند که بعضی اشیا و یا فضاهای خاص در خانه مشخص‌تر شوند. بعضی‌ دیگر از آن‌ها برای کار‌های دقیق‌تر کاربرد دارند؛ به‌طور مثال وقتی فرد بخواهد بر نوشتن و یا کتاب خواندن تمرکز کند و نیاز به نور دقیق‌تری داشته باشد. نور‌پردازی دکوراتیو کم‌ترین کاربرد را دارد. بیشتر برای زیباتر کردن فضا به‌کار می‌رود. 
با وجود این همه انتخاب، خرید یک آباژور به‌نظر کاری آسان می‌رسد اما چالش اصلی هنگامی‌ست که بخواهیم آن را با دکوراسیون منزل هماهنگ کنیم. در ادامه به این‌ موضوع خواهیم پرداخت.

نکات مهم برای انتخاب آباژور

 
1. از آباژوری استفاده کنید که جلوه‌‌بخش رنگ‌های سالنتان باشد  هنگامی که قصد انتخاب یک‌ آباژور را دارید، بهتر است به تمامیت سالن‌نشیمن، پذیرایی، اتاق‌خواب و یا فضاهای دیگری که نیاز به روشنایی و نورپردازی دارند، توجه کنید. اگر می‌خواهید که آباژور نقطه‌ی تمرکز در سالن باشد و جنبه‌ی تزیینی آن برایتان مهم‌تر است به سمت رنگ‌های مشخص‌تری مثل قرمز بروید. در غیر این صورت، برای داشتن فضایی لطیف‌تر بهتر است به فکر رنگ‌های خنثی‌تری مثل کرم و بژ باشید. ممکن است آباژور برای شما تنها جنبه‌ی کاربردی داشته باشد. در این صورت رنگ‌ سفید بیشترین ‌میزان روشنایی را در اختیارتان قرار می‌دهد. می‌توانید از رنگ‌های تیره‌تر، برای ایجاد یک حال‌و هوای خاص در اتاق استفاده کنید. 
2. جایگاه آباژور را در دکور خانه مشخص کنید پیش از اینکه به‌دنبال پیدا کردن آباژوری باشید که با سلیقه‌ی شما هماهنگ است، فراموش نکنید که جای آن را در فضای خانه مشخص کنید. چرا که اندازه‌ی آباژور کاملا مرتبط با جایگاه آن در دکوراسیون است. به‌طور مثال اگر برای میزعسلی کنار تخت‌خوابتان به‌دنبال یک‌ آباژور رومیزی هستید، معمولا بهتر است از اندازه‌های کوچک استفاده کنید. در‌عین حال می‌توانید از آباژورهای ایستاده‌ی بسیار بزرگ‌تری برای کنار مبل تک‌نفره در سالن‌پذیرایی استفاده کنید. امروزه طراحان دکوراسیون داخلی مدرن از آباژور‌ها در فضاهایی مثل رخت‌شورخانه، سرویس‌بهداشتی و انباری‌ها نیز استفاده می‌کنند. آن‌ها معتقدند که آباژور به‌چنین فضاهایی روحی تازه می‌بخشد. 
3. جلب توجه با آباژور همان‌طور که گفته شد، ممکن است بخواهید از آباژور برای جذاب‌تر کردن دکور خانه استفاده کنید. در این صورت سعی کنید سرپوش آباژورتان دارای طرحی متفاوت و خاص باشد. امروزه آباژورهایی با پایه‌های بسیار شیک و متفاوت به‌این منظور ساخته می‌شوند. همچنین می‌توانید از طراحی‌های نوین‌تر و مدرن‌تر نیز استفاده کنید. اگر تنها هدف شما از خرید آباژور کاربرد آن است، سعی‌ کنید طرح سرپوش را با کاغذ‌دیواری و یا دیگر عناصر خانه هماهنگ کنید. بدین ترتیب می‌توانید آن را از معرض دید دور کنید. 
4. انتخاب لامپ مناسب برای آباژور یکی از نکات مهم انتخاب لامپ مناسب برای سرپوش آباژور است. همان‌طور که قبلا گفتیم، سرپوش‌ها در اشکال متفاوتی تولید می‌شوند. معمولا لامپ‌های باریک‌تر و بلندتر برای سرپوش‌های مربع و یا مستطیل شکل استفاده می‌شوند. همچنین سرپوش‌های بیضی و یا گرد‌تر نیازمند لامپ‌هایی هستند که عرض بیشتری داشته باشد. این ترجیح بیشتر به‌خاطر استفاده‌ی بهینه‌ از نوری‌ست که آباژورها ساطع می‌کنند. 
5. احتیاط هنگام خرید آباژور آخرین نکته توجه به مسائل ایمنی در هنگام خرید آباژور است. پس از آن‌که آباژور هماهنگ با دکوراسیون خانه و سلیقه‌ی شخصیتان را انتخاب کردید، به فاصله‌ی بین سرپوش و لامپ توجه کنید. چرا که همه‌ی لامپ‌ها گرمای بسیاری را از خود خارج می‌کنند. می‌توانید با استفاده از فیتر مناسب این فاصله را تنظیم کنید. بدین ترتیب از سوختن سرپوش آباژور توسط گرمای لامپ جلوگیری می‌کنید.
دیدگاهتان را بنویسید