جستجو کردن
Close this search box.

9نکته کاربردی برای روشنایی مناسب آشپزخانه

آخرین مقالات
در طراحی آشپزخانه موارد بسیاری وجود دارند که باید مورد توجه قرار بگیرند و یکی از این موارد روشنایی و لوستر آشپزخانه است. زمانی که صحبت از روشنایی می شود مدل های مختلف نورپردازی به ذهن خطور می کنند. معمولا در آشپزخانه ها از نور های متمرکزی مانند چراغ های مخصوص در زیر کابینت ها برای روشن کردن صفحه کابینت و چراغ های دیواری استفاده می شوند که البته هر کدام از این چراغ ها دارای کاربرد های مهمی هستند. با استفاده از لوستر های سقفی برای روشنایی کلی آشپزخانه نیز می توان در طراحی فضای آشپزخانه تفاوت های قابل توجهی را ایجاد کرد. ما نیز در این مطلب به لوستر هایی خواهیم پرداخت که به آشپزخانه ظاهری متفاوت، قابل توجه و تازه بخشیده و شخصیتی قدرتمند و زیبا را وارد این مکان می کنند.
آشپزخانه مهم ترین و پرکاربرد ترین مکانی است که در آن غذا های روزانه خود و غذا هایی را که در مهمانی های خانوادگی و دوستانه تمام افراد را در کنار یکدیگر جمع می کنند را آماده می کنیم. به همین دلیل است که زمانی که صحبت از طراحی داخلی می شود آشپزخانه از اهمیت خاصی برخوردار است. زمانی که می خواهیم به خانه جدیدی نقل مکان کنیم قبل از هر چیزی به زیبایی، متراژ و کاربردی بودن و یا نبودن آشپزخانه توجه می کرده و سپس به بررسی شرایط سایر اتاق ها می پردازیم.
یکی دیگر از دلایلی که آشپزخانه را به مکانی مهم تبدیل می کند این است که بسیار مورد کاربرد بوده و بخش زیادی از روز در آن سپری می شود. در آشپزخانه فعالیت های مختلفی از جمله پختن غذا، شستن ظرف ها، آماده کردن صبحانه و پذیرایی کردن از مهمانی های خانوادگی و دوستانه صورت می گیرند و تمام این فعالیت ها نیاز به تحرک بسیار و رفت و آمد های متعدد دارد. به همین دلیل در آشپزخانه راحتی در استفاده بیشتر از زیبایی عناصر اهمیت دارد.
به منظور تسهیل در استفاده و ایجاد یک فضای کاربردی، آشپزخانه ها باید بر اساس یک اصول کلی به شکلی مفید طراحی شوند. هر وسیله ای که در محیط آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد باید کاربرد و هدف مخصوص به خود را داشته باشد؛ رویه کابینت ها باید بسیار مقاوم بوده و به راحتی تمیز شوند، کابینت ها باید دارای فضای کافی برای جاسازی لوازم داشته باشند و در عین حال باید عمر طولانی داشته و با مواد مستحکم ساخته شده باشند.
از آن جایی که در تمام عناصر موجود در آشپزخانه قابلیت و کاربرد های آن ها در الویت قرار دارند، شرایط ایجاد خلاقیت و زیبایی در این مکان محدود می شود. عناصر روشنایی در این زمینه بسیار کاربردی هستند؛ یکی از عناصر محدودی که می توانید با استفاده از آن سبک خود را در آشپزخانه به نمایش گذاشته و فضای مکان را تغییر دهید، چراغ ها هستند.

1. نقطه مرکزی

همان طور که گفته شد، استفاده از لوستر های آویز سقفی به همان اندازه که کاربردی هستند، از نظر طراحی نیز عنصری دکوراتیو به شمار می روند. یکی دیگر از ویژگی های این لوستر های آویز این است که به مرکز توجه تبدیل می شوند.
لوستر های آویز نوعی از نورپردازی آشپزخانه هستند که در کنار منبع روشنایی که در مرکز آشپزخانه قرار دارد، با طراحی های خاص و منحصر به فرد خود نیز به نقطه مرکزی آشپزخانه تبدیل می شوند. نصب یک لوستر آویز در آشپزخانه یکی از راه های فوق العاده برای ایجاد نقطه مرکزی از نظر ظاهری و ایجاد تعادل و تقارن در نورپردازی به شمار می رود.

2. لوستر آشپزخانه زنانه و رمانتیک

مدل های متنوع لوستر ها احساسات و فضاهای متفاوتی را نیز به نمایش می گذارند و با استفاده از آن ها می توان سبک های مختلف طراحی داخلی را ایجاد کرد. در کنار لوستر های مرکزی و قابل توجه، لوستر هایی که با ظرافت، لطافت و ظاهر زنانه خود فضایی رمانتیک و ظریف در محیط آشپزخانه ایجاد می کنند نیز بسیار پرکاربرد هستند. لوستر های رمانتیکی که ظاهری شبیه به شمعدان دارند از جمله این لوستر ها به شمار می روند.

3. لوستر آشپزخانه با طراحی معاصر و ظریف

زمانی که صحبت از ظرافت و زیبایی می شود ابتدا لوستر هایی با مدل کلاسیک به ذهن خطور می کنند، اما طراحی های معاصر نیز ظاهری بسیار زیبا و ظرافتی چشم نوار دارند. لوستر هایی با طراحی های دایره ای با اندازه های متفاوت که گویی در حال پرواز در هوا هستند، از جمله مدل هایی هستند که طراحی ای مدرن داشته و ظاهر معمولی آشپزخانه را به طور کامل تغییر می دهند.

4. سطوح فلزی

استفاده از سطوح فلزی در طراحی لوستر ها در سال های اخیر بسیار پرکاربرد بوده است. لوستر هایی نیم دایره ای که که دارای قابی فلزی هستند و به صورت یک یا چند تکه مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار محبوب بوده و در آشپزخانه بسیار پرکاربرد هستند.
البته این مدل لوستر های مدرن به شکل های دیگر نیز وجود دارند. لوستر هایی با سطح بیرونی سفید، سیاه و یا مات با سطح داخلی فلزی و مسی که ظاهری زیبا داشته و نور را به خوبی منعکس می کنند نیز برای آشپزخانه ها بسیار مناسب هستند، این لوستر ها هم ظاهری ساده داشته و با طراحی آشپزخانه هماهنگ شده و هم فضایی شیک و گرم به این مکان می بخشند.

5. لوستر های گرد رنگی

لوستر های گرد نه تنها در آشپزخانه بلکه در تمام نقاط خانه قابل استفاده بوده و کاربرد دارند، زیرا این لوستر ها طراحی ای بسیار سبک، جذاب، دوست داشتنی و رنگی داشته و از نظر اقتصادی نیز بسیار به صرفه هستند.

6. پر انرژی و پویا

لوستر هایی با طراحی های مدرن و معاصر که نقاط مختلفی را روشن کرده و این گونه فضایی پویا، زنده و پرانرژی در آشپزخانه ایجاد می کنند نیز از جمله مدل های بسیار قابل توجه هستند. اگر دارای سبکی مینیمال در طراحی داخلی هستید، اما به خاص بودن نیز علاقه دارید، این مدل لوستر ها ظاهر معمولی فضا را از بین برده و می توانند به عنوان عنصری انرژی بخش مورد استفاده قرار بگیرند.

7. نور پردازی متوازن

استفاده از لوستر های دو یا سه تکه به جای لوستر های تکی نیز از نظر کاربردی و روشنایی انتخاب های مناسبی هستند. اگر می خواهید برای آشپزخانه، به ویژه برای روی کابینت ها لوستری با نور متمرکز انتخاب کنید می توانید مدلی را مورد استفاده قرار بدهید که به شکلی متوازن سطح مورد نظر شما را روشن می کند.

8. هماهنگی متضاد در لوستر آشپزخانه

در سال های اخیر ترکیب سبک ها، طرح ها، نقوش و رنگ های متفاوت و ایجاد هماهنگی با استفاده از کنتراست ها به یک ترند پرکاربرد در طراحی داخلی تبدیل شده است. ایجاد طراحی ای ترکیبی با استفاده از چندین سبک در کنار یکدیگر باعث می شود تا فضایی متفاوت و خاص در مکان ایجاد شود. از این روش در آشپزخانه نیز می توان استفاده کرد. برای مثال در آشپزخانه ای با سبک مدرن از لوستری به سبک کلاسیک استفاده کنید.

9. نکاتی که در نصب لوستر آشپزخانه باید به آن ها توجه کنید

اگر می خواهید لوستر آشپزخانه را در بالای میز غذاخوری، جزیره و یا اوپن آشپزخانه نصب کنید باید توجه داشته باشید که لوستر تا سطح مورد نظر شما باید حداقل 75 تا حداکثر 90 سانتی متر فاصله داشته باشد و توصیه می شود که تا جای ممکن لوستر را در بالاترین فاصله، یعنی 90 سانتی متر نصب کنید.
در انتخاب اندازه لوستر نیز می توانید بر اساس سبک و طراحی آشپزخانه و متراژ آن لوستر مناسب را انتخاب کنید، اما اگر ظاهری استاندارد و نرمال در این مکان می خواهید بهتر است لوستری را انتخاب کنید که حداقل 30 سانتی متر از عرض میز، جزیره و یا اوپن کوچک تر باشد. اگر می خواهید بر روی سطحی بلند از لوستری دو تکه استفاده کنید، اندازه لوستر ها باید به اندازه یک سوم عرض آن سطح باشد.
دیدگاهتان را بنویسید